Oulun Lohet on nimittänyt uudeksi päätoimiseksi päävalmentajakseen pitkän linjan uintiammattilaisen Tommi Pulkkisen. Pulkkinen siirtyy tehtäväänsä laajan ja monipuolisen kokemuksen pohjalta, joka kattaa yli kolmen vuosikymmenen työskentelyn uinnin parissa aina lasten ohjaamisesta kansainväliseen huippu-urheiluun saakka.
Pulkkinen on aiemmin toiminut muun muassa Oulun Uimaseuran toiminnanjohtajana ja päävalmentajana, Oulun Uinnin urheilutoimenjohtajana sekä Suomen Uimaliitossa koulutus- ja valmennuspäällikkönä. Valmentajana hän on ollut mukana nuorten maajoukkueessa ja valmentanut uimareita, jotka ovat osallistuneet olympialaisiin sekä maailman- ja Euroopan mestaruuskilpailuihin. Hänen valmennettavansa ovat saavuttaneet yli 100 Suomen mestaruusmitalia ja tehneet lukuisia Suomen ennätyksiä.
"Olemme erittäin iloisia saadessamme Tommin mukaan Lohien toimintaan. Hänen kokemuksensa ja näkemyksensä vahvistavat merkittävästi seuran valmennusosaamista ja tarjoavat nuorille uimareille loistavat edellytykset kehittyä aina huipputasolle asti", kertoo Oulun Lohien toiminnanjohtaja Tarja Karppinen.
Valmennustyyliltään Pulkkinen tunnetaan vuorovaikutteisesta, yksilön tarpeet huomioivasta otteestaan, jossa yhdistyvät tavoitteellinen sparraus, ammatillinen tuki ja yhteisöllinen tekeminen. Hänellä on useita alan tutkintoja ja koulutuksia, kuten ammattivalmentajatutkinto sekä valmentajankouluttajan erikoistumisopinnot.
Pulkkinen itse odottaa innolla uutta tehtäväänsä Oulun Lohien päävalmentajana:
"On hienoa päästä osaksi seuraa, jolla on kunnianhimoa ja aitoa halua kehittyä. Odotan innolla, että pääsen rakentamaan pitkäjänteistä valmennuskulttuuria, jossa yhdistyvät urheilullinen tavoitteellisuus ja ihmisläheinen arjen tekeminen. Haluan olla mukana luomassa ympäristöä, jossa sekä uimarit että valmentajat voivat kasvaa ja menestyä yhdessä."
Pulkkisen nimitys merkitsee uutta vaihetta Oulun Lohien kehityksessä, ja seura odottaa innolla yhteistyötä uuden päävalmentajan johdolla.
Oulun Lohet haluaa lämpimästi kiittää Sami Aaltomaata hänen arvokkaasta työstään seuran päävalmentajana kuluneiden kausien aikana. Sami on ollut keskeisessä roolissa seuran kilpauinnin valmentamisessa ja hänen panoksensa on näkyy monen nuoren uimarin kehityksessä ja koko yhteisön toiminnassa.
Yhteistyö niin Kempeleen Pyrinnön kuin Oulun seudun muiden seurojen kanssa jatkuu myös jatkossa tiiviinä, ja seurojen yhteinen tahtotila uimareiden kehityksen tukemiseksi sekä resurssien jakamiseksi pysyy tärkeänä osana alueellista uintitoimintaa.
16.06.2025 09.42 | Tommi Pulkkinen Oulun Lohien päävalmentajaksi |
06.06.2025 22.19 | Tsekkaa kesäuimakoulujen tarjoukset! // Check out the summer swimming school sales! |
02.06.2025 12.52 | Taitouinnin syksyn alkeiskurssi nyt myynnissä! / Artistic swimming beginners' course now for sale! |
22.05.2025 15.31 | Tekniikan hiomista aikuisille uimataitoisille! |
05.05.2025 15.27 | Jäsen, osallistu seuran kehitykseen! |
05.05.2025 12.57 | Syyskauden aloitus / Start of the fall season |