Seuratiedote: kevätkauden päätös ja kausimaksuhyvitykset
9.4.2020 13:22 Uutiset / Jaoston pääsivusto

Tältä sivulta löydät lomakkeet kausimaksuhyvitystä varten.


You will find the form for season fee compensations from this page.

UIMAKOULUT | SWIMMING SCHOOLS

(FIN) Uimakoulukysely: uk-paikka syksykslle 2020 ja kurssimaksuhyvitys: https://www.oulunlohet.fi/lomake/1063/uimakoulukysely-uk-paikka-syksykslle-2020-ja-kurssimaksuhyvi

Uimakouluille tarkotetulla lomakkeella voit myös vastaanottaa paikan ensi syksyn uimakoulusta. Huomioithan, että tämä ei koske jatkoryhmiä. Jatkoryhmäläisiin uimakouluvastaavamme tulevat olemaan yhteydessä erikseen toukokuun aikana.

(ENG) Swimming schools: place for the fall 2020 and course fee compensations: https://www.oulunlohet.fi/lomake/1065/swimming-schools-place-for-the-fall-2020-and-course-fee-comp

Swimming schools: With the same form you can choose to receive a swimming school place for the fall season. Please note, that this doesn´t include Jatkoryhmät. We will contact through email all the swimmers in Jatkoryhmät before the end of May.

KAIKKI MUUT RYHMÄT | ALL THE OTHER GROUPS

(FIN/ENG) Kausimaksuhyvitykset kevät 2020 | Season fee compensations spring 2020: https://www.oulunlohet.fi/lomake/1064/kausimaksuhyvitykset-kevat-2020-season-fee-compensations-spr


Jäsentiedote kevätkauden päättymisestä ja toimintamaksuhyvityksistä

Kauden päättyminen

Koronatilanteen myötä uimahallien aukioloja koskevat rajoitukset jatkuvat Oulussa vähintään 13.5.2020 saakka. Tämän takia Oulun Lohien johtokunta on päättänyt, että muiden paitsi kilparyhmien (uinti-, taitouinti ja vesipallo) osalta kevätkausi 2020 päätetään. Kilparyhmät jatkavat etäharjoittelua valmentajien ohjeiden mukaan. Kilparyhmien valmentajat tekevät uuteen tilanteeseen sopeutuen parhaansa rajallisin tunnein.

Kausi- ja kurssimaksuhyvitykset

Olemme monella tapaa haastavassa taloudellisessa tilanteessa yksilöinä, seurana ja yhteisönä. Ymmärrämme, että toimintamme keskeydyttyä kysymys toimintamaksujen hyvityksistä on noussut esille, kun tuote on niin sanotusti jäänyt keskeneräiseksi. Halusimme mahdollisimman pitkään uskoa mahdollisuuteen jatkaa toimintaa tämän kevään aikana. Tähän ei nyt kuitenkaan näytä tulevan mahdollisuutta.

Oulun Lohet on yhdistys ja yhdistystoiminnan ajatuksen mukaisesti, meillä ei ole omistajia, joille pyrkisimme tuottamaan voittoa ja joiden puoleen tällaisessa tilanteessa voisimme kääntyä. Samalla, kun tämän tiedotteen myötä kerromme teille jäsenille mahdollisuudesta hakea kausimaksuhyvityksiä, pyydämme seurana ja yhteisönä tukea, jos teidän oma taloudellinen tilanteenne sen vain tässä tilanteessa mahdollistaa.

Seuramme pääasiallinen tulonlähde on toimintamaksut ja suurimmat menot muodostuvat henkilöstökuluista. Meille on ollut tärkeää pyrkiä pitämään toimintamaksut kuluihin nähden kohtuullisina huomioiden sen, että jokaisen kauden myötä toiminnan jatkuvuus pystytään turvaamaan. Tämän poikkeustilanteen myötä olemme tehneet sopeuttamistoimenpiteitä ja karsineet kuluja. Päätoimiset yhdessä valmentajien kanssa ovat jatkaneet töitä läpi poikkeusolojen. Töitä, jotta toiminta on saatu sopeutettua poikkeusoloihin ja töitä, jotta kaikella toiminnalla on mahdollista pyörähtää käyntiin mahdollisimman sujuvasti tilanteen rauettua.

Toivomme, että kaikki kevään 2020 hyvitykset tehtäisiin ensisijaisesti ensi syksynä, syksyn kausi-/kurssimaksulaskulla. Kuitenkin, jos tilanteesi sitä edellyttää, toimintamaksusta tehtävää palautusta voi hakea myös suoraan tilille tehtävänä palautuksena. Jokainen toimii tässä kohtaa omista lähtökohdistaan ja jokainen jäsen on meille yhtä tärkeä. Jos haluat tukea seuraa ja valitset olla ottamatta rahahyvitystä, niin kiitämme seurasydämemme pohjasta tuesta. Jos et ole jäsen, voit myös tukea seuraa liittymällä jäseneksi. Jäsenetusi ovat luonnollisesti tällöin käytössä koko kalenterivuoden.

Kausimaksuhyvityspyyntö tehdään seuran etusivulta www.oulunlohet.fi löytyvällä lomakkeella:

 • ”Kausimaksuhyvitykset kevät 2020 | Season fee compensations spring 2020”.

Näin saamme tiedot kootusti yhteen paikkaan ilman tietojen siirtämistä esim. sähköpostista. Hyvityksen suuruus on 30% kevään toimintamaksusta. Seuraavaksi tietoa asiasta uimakoulujen osalta.

Uimakoulut

Uimakoululaisille on erillinen lomake ”Uimakoulukysely: uk-paikka syksylle 2020 ja kurssimaksuhyvitys`”, johon pyydämme kaikkia uimakoululaisia vastaamaan. Hyvityksen lisäksi tähän lomakkeeseen vastaamalla voit vastaanottaa paikan syksyn 2020 uimakoulusta. Emme järjestä sisäistä ilmoittautumista poikkeustilanteen takia tänä keväänä, vaan kaikille nykyisille uimakoululaisille tarjotaan mahdollisuus vastaanottaa paikka syksyn uimakouluista. Tämä edellyttää kuitenkin vastaamista em. lomakkeeseen.

Yhteenveto ja muutamia tarkennuksia kausimaksuhyvityksistä:

 • Emme tee automaattista hyvitystä kausimaksuista, mutta halutessaan kausimaksusta voi saada hyvityksen täyttämällä seuran etusivulla www.oulunlohet.fi olevan lomakkeen.
 • Uimakoulut: Uimakoulukysely: uk-paikka syksylle 2020 ja kurssimaksuhyvitys
  • Jatkoryhmäpaikkaa ei voi vastaanottaa tällä lomakkeella, vaan jatkoryhmäläisiin tullaan olemaan yhteydessä sähköpostitse
 • Muut: Kausimaksuhyvitykset kevät 2020 | Season fee compensations spring 2020
 • Lomakkeeseen tulee vastata 3.5.2020 mennessä. Jos lomakkeeseen ei ole vastattu tähän päivämäärään mennessä, käsitämme tämän seuratueksi
 • Hyvitys voidaan maksaa tilille vain, jos kurssi-/kausimaksu on maksettu ja uimari/huoltaja on itse maksaja
 • ODL/OUKA/Smartum maksut käsitellään ennakkomaksuna syksyn maksusta (eli hyvitys tulee syksyn kausimaksulaskulle)
  • jos uimari ei jatka syksyllä, niin palautus tehdään maksajataholle
 • Tilille tehtävistä palautuksista: Tämä asia koskettaa tänä keväänä meidän seurassamme noin tuhatta uimaria ja uimakoululaista. Toivomme ymmärrystä sitä kohtaan, että hyvitysten käsittely tulee viemään aikaa, emmekä pysty lupaamaan tiettyä päivämäärää, johon mennessä tilille tehtävät hyvitykset saadaan suoritettua.

Terveisin,

Oulun Lohien johtokunta


Oulun Lohet member release

The termination of the spring season

Due to this challenging situation caused by the COVID-19 epidemic, the swimming halls in Oulu will stay closed at least until the 13th of May 2020. For this reason, the Board of Oulun Lohet ry has decided to discontinue the spring season of 2020. Our competitive teams (swimming, water polo and synchronized swimming) will continue home and online training with their coaches.

The compensations of the season fees

The termination of the season at this point, is naturally raising questions about the compensations of the course and season fees. For as long as it seemed possible, we were hoping to be able to continue the season or at least be able to arrange some compensatory training/lessons. Since this option is sliding away because of the extended restrictive actions, we will now give you the possibility to receive a compensation from the already paid fees. The compensations are not done automatically, but it requires you to fill a form “Kausimaksuhyvitykset kevät 2020 | Season fee compensations spring 2020” that you will find from our webpage (different form for swimming schools and for the rest of the groups). The amount of the compensation will be 30% of the fee and the form needs to be filled no later than the 3rd of May 2020.

We have made some adjustments and cut costs right away when this situation started. There are still running costs and we have needed our full-time staff and coaches to keep on working in order to get all the operations adjusted. We are a big club and we are also facing huge financial challenges. For this reason, we are asking for our members support, to get through these challenging times. We understand that the ongoing situation is causing some serious financial challenges for many of us. If you have a chance to support the club by choosing no for a compensation, we will thank you from the bottom of our club´s heart. Everybody makes their own decisions and no matter what the decision is, we value all our members equally.

There are two options to receive the compensation. First, we hope that the majority will agree on receiving it included in the fall season´s invoice. Second, if the first option for some reason, is not an option for you, you can choose to receive it also directly to your bank account. This option requires that the payment is already fully done. If the payment is done by some organization (for example the city of Oulu or ODL), the receiver will be the same as the payer.

Please note, that if you prefer to receive the compensation directly to your bank account, this might take some time due to the amounts of members this matter affects and by now, we can not give an exact date when the compensations will be executed.

You can also support the club by becoming a member. You can do that through our webstore. You can pick up the member card from our office at the Oulu swimming hall, when it will be open again, or next fall, when our club´s weekend family shifts will continue.

Swimming schools

If you are in our swimming schools, you can receive a swimming school place for the Fall 2020 by filling in the form “Swimming schools: place for the fall 2020 and course fee compensations”. Please note, that we will not be opening an internal registration for the next fall´s swimming schools. Please, fill the form no later than the 3rd of May, to receive the place and to inform us if you prefer to receive a compensation. If you choose to receive a place for the fall 2020, you will receive an invoice in July 2020. Also - an open registration for those who are not members yet, will open in July 2020.

Our swimming school instructors will mainly recommend the same level/group for those in the swimming schools. Those, who have already accomplished all the requirements for the next level/group before the swimming schools came to a stop, will be personally contacted in May.

With kind regards,

The board of Oulun Lohet ry


   
Lisää uutisia
Oulun Lohet ry
«  Heinäkuu   »
Kategoriat