Oulun Lohet koronatiedotteet
4.9.2020 19:28 Uutiset / Jaoston pääsivusto

Päivitetty 22.1.2021 | Tälle sivulle päivitämme seuran koronatiedotteet. FIN & ENG.

KORONATIEDOTE OULUN LOHET

Tälle sivulle päivitämme seuran koronatiedotteet.

Päivitetty 22.1.2021

Alle 18-vuotiaiden ryhmien harjoittelu ja uimakoulut käynnistyvät maanantaina 25.1.2021 alkaen

Valmentajat tiedottavat tämän loppuviikon aikana ryhmiä harjoittelun käynnistymisestä ja uimakouluvastaavat ovat yhteydessä uimakouluihin ilmoittautuneisiin. Uimahallit eivät ole auki yleisölle ja huoltajien tulee välttää kaikkea oleskelua hallilla.

ENG | The practices for under 18 year olds and the swimming schools start on Monday the 25th of January. The coaches will inform the groups and our swimming school coordinators will inform all those who have registered. The swimming halls remain closed for the public and the guardians are not allowed to stay in the hall during the practices or swimming schools.

PÄIVITETTY OHJEISTUS KORONAVIRUSTARTUNTOJEN EHKÄISEMISEKSI

 • Oulun Lohien toimintaan saa osallistua vain täysin terveenä. Tämä koskee uimareita, huoltajia ja henkilökuntaa.
 • Kaikkien 12-vuotta täyttäneiden tulee käyttää kasvomaskia hallille saapuessa, pukutiloissa ja hallilta poistuessa.
 • Valmentajat käyttävät kasvomaskia valmentaessaan altaan reunalla.
 • Pesi ja desinfioi kätesi oikeaoppisesti heti hallille saavuttuasi ja hallilta lähtiessäsi. Pese kädet aina huolella kuivaharjoituksen jälkeen ennen allastiloihin siirtymistä. Uimareiden on hyvä kantaa mukanaan myös omaa käsidesiä.
 • Aivasta oikein ja pese kädet aina aivastamisen jälkeen! Valmentajia on ohjeistettu käyttämään uimari käsipesulla kesken harjoituksen, jos tälle on tarvetta.
 • Älä tulee uimahallille, jos sinut on määrätty karanteeniin.
 • Pysy kotona, jos odotat tuloksia koronatestistä. Harjoituksiin saa osallistua vasta negatiivisen koronatestituloksen saatua ja täysin oireettomana.
 • Uimahallista tulee poistua viipyilemättä harjoituksen päätyttyä. Halliin kuljetaan kassojen takana olevan oven kautta, koska pääovat eivät ole käytössä. Pukutiloista tulee siirtyä suoraan ulos ja esim. kyytiä tulee odottaa pihalla.
 • Pidä aina kun mahdollista, 2m turvavälit muiden ryhmien uimareihin hallissa. Pukuhuonetiloissa jätä vähintään 1 kaapin väli vieressä olevaan.
 • Lapsen hakeminen tapahtuu pihalta.
 • Huoltajat eivät voi jäädä hallin tiloihin harjoitusten ajaksi. Tämä koskee myös uimakouluja.

Jos sinulla todetaan koronatartunta

 • Pyydämme, että olet yhteydessä seuran toiminnanjohtajaan, Siiri Sariakseen, siiri.sarias@oulunlohet.fi, 045-1957383
 • Asiasta ei tiedoteta eteenpäin tai tehdä mitään toimenpiteitä ilman viranomaisten yhteydenottoja ja ohjeistuksia


Päivitetty 21.1.2021

Alle 18-v. lasten ja nuorten ryhmämuotoinen harrastaminen voi alkaa uudestaan Oulussa

Hyvinvointilautakunta päätti eilen 20.1.2021 kokouksessaan kaupungin johtoryhmän suosituksesta, että Oulun kaupungin hallinnoimia tiloja avataan alle 18-vuotiaiden ryhmämuotoiselle harrastustoiminnalle porrastetusti 21.1.2021 alkaen.

Uimahalleissa lasten ja nuorten ryhmät päästään käynnistämään maanantaista 25.1. alkaen. Aikuisten ja yli 18-vuotiaiden toiminta pysyy tauolla olemassa olevien rajoitusten mukaan 1.2.2021 saakka.

Odotamme kaupungilta lisätietoja ja tarkennusta siitä, miten alle 18-v. ryhmien harjoittelu käytännössä päästään toteuttamaan. Valmentajat tiedottavat ryhmiään heti lisätietoja saatuaan.

Lue Oulun kaupungin tiedote täältä.

ENG | Group hobbies for children and young people under 18 years are allowed again in Oulu

The city of Oulu will allow group hobbies for children and young people, starting in stages, on the 21st of January. The junior practises in the swimming halls will start on Monday the 25th of January and the halls remain closed for the puplic and for adults. We are still waiting for further information from the city of Oulu, about how the activities are allowed to be executed in practise. As soon as we know more, the groups are being informed about the start of the practises.


Päivitetty 13.1.2021

Oulun Lohien toiminta pysyy keskeytyneenä 1.2.2021 saakka

Oulun kaupungin koronarajoitukset ja -suositukset jatkuvat 1.2.2021 ja näiden myötä kaupungin hyvinvointilautakunta on päättänyt jatkaa myös uimahallien sulkemista. Näin ollen Oulun Lohien ryhmien harjoittelutoiminta pysyy tauolla helmikuun alkuun saakka. Oulun Lohien johtokunta kokoontuu torstaina 14.1.2021, minkä jälkeen tiedotamme jäseniämme sähköpostitse.

Oulun kaupungin tiedote

ENG | Due to the covid-19 restrictions, updated on the 13th of January, the swimming halls will stay closed until the 1st of February. Due to this, all of Oulun Lohet clubs´ activities are on a break until the swimming halls are open again. Oulun Lohet board will have a meeting on the 14th of January and the members are being informed by email after that.


Päivitetty 12.1.2021

Pohjois-Pohjanmaan alueellinen koordinaatioryhmä kokoontuu tiistaina 12.1. arvioimaan epidemiatilannetta ja 18.1.2021 ulotettujen rajoitteiden ja suositusten jatkoa. Kaupungin tilannekuvaryhmä kokoontuu koordinaatioryhmän jälkeen. Oulun kaupungin johtoryhmä päättää linjauksistaan keskiviikkona 13.1. Linjaukset saatuamme pystymme tiedottamaan jäseniämme lisää kevätkauden alkamisajankohdasta.


Päivitetty 22.12.2020

Oulun kaupunki on koronaepidemian leviämisvaiheen toimenpiteenä päättänyt jatkaa 1.12. alkanutta uimahallien sulkemista. Tämän takia Oulun Lohien syksyn 2020 ryhmien harjoitus- ja uimakoulutoiminta on päättynyt. Kilparyhmät ovat jatkaneet etäharjoittelua valmentajien ohjeistusten mukaisesti.

Tämän hetken tietojen mukaan kevätkausi käynnistyy 19.1.2021, mutta odotamme vielä lisätietoja ja tarkennusta Oulun kaupungilta uimahallien aukeamisesta. Tiedotamme ryhmiämme sähköpostitse ja seuran nettisivuilla lisätietoja saatuamme.

Hyvitämme syksyltä 15 kerran kurssien, eli uimakoulujen, jatkoryhmien ja vesipallokurssin peruuntuneita kertoja. Olemme tästä yhteydessä näihin ryhmiin sähköpostitse.

Kiitämme kaikkia jäseniämme tästä vuodesta ja toivotamme iloista ja rauhallista joulun aikaa.

ENG

Due to the restrictions to prevent the spread of COVID-19, the swimming halls were closed on the 1st of December 2020 and hereby our fall season 2020 came to an end. Accoring to the current knowledge, the spring season will start on the 19th of Jan. The groups will be informed, once we receive further information about the start from the city of Oulu.

Fall season: swimming school groups (+jatkoryhmät) and water polo course has a possibility to receive a compensation from the cancelled lessons. We contact the groups through email about this.

We thank all of our members for this year and wish you happy and peaceful holidays!


OULUN LOHIEN OHJEISTUS KORONAVIRUSTARTUNTOJEN EHKÄISEMISEKSI

 • Oulun Lohien toimintaan saa osallistua vain täysin terveenä. Tämä koskee uimareita, huoltajia ja henkilökuntaa.
 • Pesi ja desinfioi kätesi oikeaoppisesti heti hallille saavuttuasi ja hallilta lähtiessäsi. Pese kädet aina huolella kuivaharjoituksen jälkeen ennen allastiloihin siirtymistä. Uimareiden on hyvä kantaa mukanaan myös omaa käsidesiä.
 • Aivasta oikein ja pese kädet aina aivastamisen jälkeen! Valmentajia on ohjeistettu käyttämään uimari käsipesulla kesken harjoituksen, jos tälle on tarvetta.
 • Älä tulee uimahallille, jos sinut on määrätty karanteeniin.
 • Pysy kotona, jos odotat tuloksia koronatestistä. Harjoituksiin ja kilpailuihin saa osallistua vasta negatiivisen koronatestituloksen saatua ja täysin oireettomana.
 • Sovi lapsesi hakeminen mahdollisuuksien mukaan pihalle - erityisesti viikonloppuisin perhevuorolla, jolloin aula on ensisijaisesti seuran pienimpien uimareiden hakemista varten.
 • Kaikkea turhaa oleskelua uimahallin aulassa ja muissa tiloissa tulee välttää
 • Uimahallista tulee poistua viipyilemättä harjoituksen päätyttyä.
 • Pidetään aina kun mahdollista 1-2m turvavälit muihin ryhmiin ja huoltajiin aulassa, suihkutiloissa ja allastiloissa.
 • Kun tuot lapsen uimakouluun, pyydämme, ettet jäisi seuraamaan harjoituksia altaan reunalle.
 • Uimakoulun jälkeen altailta tulee poistua.


Kuntouinti perhevuorolla

 • Viranomaissuositusten mukaan, pyydämme perhevuoron kuntouimareita ilmoittamaan tietonsa mahdollisia jäljittämisiä varten. Lomakkeen löydät täältä.

Hengityssuojaimet

 • Valmentajat ja ohjaajat käyttävät hengityssuojaimia harjoituksissa niissä ryhmissä, joissa opetus ei tapahdu altaassa. Tämä suositus on otettu käyttöön seurassamme 9.10. alkaen.
 • Huoltajia pyydämme käyttämään maskia aina tuodessanne tai hakiessanne lapsia hallille/hallilta.
 • Lisäksi yli 15-vuotiaiden tulee käyttää kasvomaskia saapuessaan ja poistuessaan hallilta.

Jos sinulla todetaan koronatartunta

 • Pyydämme, että olet yhteydessä seuran toiminnanjohtajaan, Siiri Sariakseen, siiri.sarias@oulunlohet.fi, 045-1957383
 • Asiasta ei tiedoteta eteenpäin tai tehdä mitään toimenpiteitä ilman viranomaisten yhteydenottoja ja ohjeistuksia

Koronaan liittyviä ohjeita ja yhteystietoja:


   
Lisää uutisia
Oulun Lohet ry
«  Tammikuu   »
Kategoriat