Oulun Lohet koronatiedotteet
SeuraJulkaistu: 12.08.2021 00.00

Oulun Lohet koronatiedotteet


Päivitetty 3.2.2022

Seurana päivitämme koronaohjeistukset ajantasalle muuttuvien rajoituksien takia. Oulun Kaupunki ja AVI (aluehallintovirasto) ovat lieventäneet ohjeistuksia jotka tietenkin helpottavat seuramme toimintaa. Kuitenkin joudumme noudattamaan tarkasti ohjeita jotka koskevat meitä kaikkia ja etenkin perhevuoroilla tapahtuvaa toimintaa.

Oulun Lohien toimintaan saavutaan ainoastaan terveenä. Uimahallilla suositellaan vahvasti kasvomaskin käyttöä kaikilta toimijoilta, uimareilta, valmentajilta, vanhemmilta. Vältetään uimahallilla oleskelua, harjoituksien jälkeen poistutaan uimahallilta mahdollisimman ripäesti ja annetaan tilaa seuraaville ryhmille tai toisen seuran uimareille sekä muille toimijoille. Lauantaisin seuramme toimintaa ennen on toisen seuran jäsenet ja taas sunnuntaisin meidän perhevuoron jälkeen.
Oulun Lohet - Lauantai 18:30 - 21:00
Oulun Lohet - Sunnuntai 15:30 - 18:00.
Pukuhuoneisiin päästetään ainoastaan 15minuuttia ennen vuoron alkua.

Uimahalliin ei vaadita koronapassia tai henkilöllisyystodistuksia ei tarkasteta. Oulun Kaupunki on muuttanut ohjeistukset, ja koronapassien tarkastaminen ei kuulu enään uimahallin sääntöihin. Perhevuoroihin tulijoilla täytyy kuitenkin muistaa olla oma jäsenkortti mukana.

Vanhemmilla on oikeus saattaa lapsensa uimakouluihin, sekä tarpeen vaatiessa opastaa sekä auttaa pukuhuoneiden puolella. Kannustetaan kuitenkin perheen pienimmätkin omatoimiseen varusteiden vaihtamiseen sekä suihkussa käymiseen jonka jälkeen siirryttäisiin oman ryhmän toimintaan tuttuun ympäristöön. Vanhemmat pystyvät auttamaan lapsen oikealle paikalle huomioiden sen että, altaalle ei vanhemmat valitettavasti voi jäädä seuraamaan harjoituksia.


Siirrythän ystävällisesti odottamaan lapsen uintiharjoituksen päättymistä kahvioon, tai katsomossa oleville penkeille. Pidetään katsomossa turvaväleistä vahvasti kiinni, ja muistetaan vahva maskisuositus. Seuramme tarjoaa vanhemmille mahdollisuuden osallistua omatoimiseen kuntouintiin lapsen harjoituksen ajaksi, sisäänpääsymaksu suoritetaan aulavalvonnan pöydällä. Muistathan pitää jäsenkorttiasi aina mukana seuran toimintaan saapuessa, joka on tärkeä näyttää osallistuessa kuntoliikuntaan.

Kunnioitetaan yhteisiä sääntöjä ja pidetään yhdessä huoli siitä, että uimahallit pysyvät avoinna ja seuramme toiminta saa jatkua normaalina. Nämä ohjeistukset ovat yhdessä sovittuja molempien seurojen välillä kaupungin ohjeitten mukaan.

  • Saavu toimintaan ainoastaan terveenä, muista vahva kasvomaskisuositus hallin sisätiloissa.
  • Vältetään ylimääräistä oleskelua uimahallin tiloissa. Poistutaan omien harjoituksien jälkeen ripeästi pois uimahallilta ja annetaan tilaa seuraaville käyttäjille.
  • Vanhemmat eivät saa jäädä altaalle odottamaan lapsen harjoituksien päättymistä, Odotathan lastasi kahvion tai katsomon penkeillä turvavälit huomioiden.
  • Huolehditaan yhdessä, että kaikilla olisi mahdollisimman turvallista osallistua seuran toimintaan ja pidetään hygieniaohjeistuksista tiukasti kiinni välttääkseen suuremmat korona- tai muu sairastumistapaukset.


Updated 4th of february 2022.

As a swimming club we want to inform new covid19 restrictions which has affect to our swimming club acticities. City of Oulu and AVI has lighten restrictions and makes our swimming hobbie easier. However we must remember to hold on every restrictions what has been made so our activities at swimming pool can continue.

Oulun Lohet club provides many swimming activities, swimming classes, comptetitive swimming and all members must remember to only attend clubs activity fully healthy with no any symptoms or fever, flu etc. We recommend using face masks at pool area or in lobby/locker rooms for every member, swimmer, adult or any staff. Avoide staying for long time, after swimming class or other activity please leave swimming pool as quickly as possible. With that we make room for next groups, swimmers or other team members. Saturdays our club activities there is also other clubs swimming activity going on, and as of sundays after our activity.
Oulun Lohet - Saturday 18:30 - 21:00
Oulun Lohet - Sunday 15:30 - 18:00

You don´t need covid19 pass or members ID does not include to rules. City of Oulu has loosen up restrictions, and any covid19 vaccine passports won´t be checked at lobby. Still we fully need to control any restrictions, such as wearing facemasks, coming as healthy and control safety gaps. You should have our clubs membercard with you, when entering clubs activity.

Parents has right to bring child to pool area and help at locker/shower-room. We still recommend to swimmers try to act byself and joining own group activity to familiar enviroment. Parents can help them to go pool area, but must leave pool area as soon as possible, you may wait at cafeteria lobby or auditoriom benches. Please wear facemask during waiting time. You can also attend to workout by yourself at pool or gym. Entryfee can be paid at lobby to club´s staff members. Remember to show your club member card.

Respect the rules and keep together a concern that pool areas stays open, and our club activities can go on as normal. These restricions has been made in cooperation with other club members and with City of Oulu.

  • Arrive to clubs activity only healthy, remember we recommend to wear facemasks.
  • Avoide long period time staying at pool area or at lobby. After swimmingclass or other activity, leave swimming pool as quickly as possible.
  • Parents may not stay at pool area waiting swimming class ending. Wait your child at cafeteria or at auditoriom benches.
  • Keep together concern that pool area keeps open, healthy and we avoide any infections or virus spread.