Oulun Lohet / LHP - CUP 2 Kilpailutapahtuma
19.10.2021 14:30 Uutiset / Jaoston pääsivusto

Oulun Lohet - LHP - CUP2 Kilpailutapahtuma

Sunnuntaina 17.10 Oulun Lohien, Haukiputaan Heiton ja Kempeleen Pyrinnön uimarit kilpailivat Raksilan uimahallilla yhteiskilpailuissa. Uimarit saivat parannella omia kilpailusuorituksiaan ja nauttia yhteisestä kilpailutoiminnasta 3 seuran voimin.


Nämä yhteiskilpailut järjestettiin toista kertaa syyskauden aikana, tälle vuodelle ehditään vielä kahdesti suorittamaan yhteiskilpailut jonka nimeksi on valikoitu LHP - CUP. Kilpailun järjestäminen tapahtuu yhteisvoimin seurojen välillä, joka antaa mahdollisuuden vieläkin parempaan yhteishenkeen Pohjois-Suomen uintikulttuurissa. Eri seurojen uimarit pitävät yhtä, nauttivat kilpailemisesta sekä onnistumisesta ja lisäksi kilpailevat mitalisijoista tai koko kauden yhteislasketuista pistesijoista.

Nuorimmat ikäluokat palkitaan jokaisena kilpailupäivän aikana erikseen omissa lajeissaan (Pojat 11 ja Tytöt 10).

Kaikista yhteiskilpailuista myös tilastoidaan tuloksia ja pisteitä suorituksistaan, ja kauden päättyessä palkitaan erikseen 3 parasta uimaria omissa ikäluokissaan tuotepalkinnoilla (Miehet, Pojat 16 ja Pojat 13 - Naiset, Tytöt 16 ja Tytöt 13).

Kahden LHP - CUP kilpailuiden jälkeen tulostaulukko näyttää tältä.
Naiset
(1. Sija) Helmi Jouhten - Kempeleen Pyrintö
(2. Sija) Roosa Kärkkäinen - Oulun Lohet
(3. Sija) Ida-Maria Laine - Oulun Lohet

Tytöt 16
(1. Sija) Pinja Niskanen - Oulun Lohet
(2. Sija) Iinu Tiainen - Oulun Lohet
(3. Sija) Kaisa Keränen - Oulun Lohet

Tytöt 13
(1. Sija) Ellen Laine - Oulun Lohet
(2. Sija) Minja Yli-tainio - Oulun Lohet
(3. Sija) Eerika Häcklin - Haukiputaan Heitto

Miehet
(1. Sija) Mikael Ryynänen - Oulun Lohet
(2. Sija) Sami Aaltomaa - Kempeleen Pyrintö
(3. SIja) Janne Lantto - Oulun Lohet

Pojat 16
(1. Sija) Olli Henriksson - Oulun Lohet
(2. Sija) Paavo Lyly-yrjänäinen - Oulun Lohet
(3. SIja) Tuomo Strömmer - Kempeleen Pyrintö

Pojat 13
(1. Sija) Jeriko Helanen - Oulun Lohet
(2. Sija) Simon Hiltunen - Oulun Lohet
(3. Sija) Ahti Kotila - Oulun Lohet

LHP - CUP2 kilpailussa sunnuntaina 17.10 erikseen palkitut nuorten sarjoissa -

Tytöt 10 - 50 Vapaauinti
(1. Sija - Noora Haikola / Kempeleen Pyrintö - 2. Sija - Veera Antinmaa / Oulun Lohet - 3. Sija - Sofia Udelius / Kempeleen Pyrintö)

Tytöt 10 - 50 Selkäuinti
(1. Sija - Stella Manninen / Oulun Lohet - 2. Sija - Sofia Udelius / Kempeleen Pyrintö - 3. Sija - Alisa Pitkänen / Kempeleen Pyrintö)

Pojat 11 - 50 Vapaauinti
(1. Sija - Oliver Markus Kylmänen / Oulun Lohet - 2. Sija - Elias Salmela / Kempeleen Pyrintö - 3. Sija - Otto Havana / Oulun Lohet)

Pojat 11 - 50 Selkäuinti
(1. Sija - Elias Salmela / Kempeleen Pyrintö - 2. Sija - Patric Laukkanen / Haukiputaan Heitto - 3. Sija - Aapo Tervo / Oulun Lohet)

Onnittelut kaikille hienoista uinneista sekä ennätysparannuksista, isot aploodit kaikille mitalisteille! Kiitos Haukiputaan Heiton ja Kempeleen Pyrinnön uimaseuroille toimitsija-avuista sekä kilpailuiden järjestelyistä!

Kilpailuiden jälkeen järjestettiin ainutlaatuinen tilaisuus Oulun Lohien pienille uimareille osallistua 25m vapaauintiin. Uimarit ovat kaikki seuramme vesitaitokoulu-ryhmistä, nuorimmat polskijat olivat 9-vuotiaita.Uimareita jännitti kovasti, mutta maalissa ansaittu hymy kasvoilla ja kavereiden kannustus teki tästä päivästä ikimuistoisen! Osallistujat saivat palkinnoksi nimellä varustetun mitalin ja ainutlaatuisen kokemuksen isommasta uintitapahtumasta kilpailuiden merkeissä. Kiitos kaikille kannustamisesta ja tämän järjestelyistä, uimareille isot onnittelut osallistumisesta ja upeasta suorituksesta!


   
Lisää uutisia
Oulun Lohet ry
«  Tammikuu   »
Kategoriat